رییس سازمان محیط زیست: ۱۰۰ میلیارد تومان مبارزه با گرد و غبار را پس نمی دهیم
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت: اعتبار 100 میلیارد تومانی که برای ریزگردها در نظر گرفته شده سال مالی ندارد و به خزانه بر نمی گردد.
به گزارش خبرآنلاین، محمد جواد محمدی زاده گفت: اعتبار 100 میلیارد تومانی که در ماههای پایانی سال 90 از محل مازاد درآمد نفتی و یا جزء 2 برای مهار ریزگردها و ساماندهی تالابها اختصاص داده شد و برخلاف اعتبارات جاری که سال مالی آنها تا پایان فروردین 91 و اعتبارات تملک دارایی که سال مالی آنها ابتدای تیرماه 91 است، مشمول سال مالی نمی شود و به خزانه بر نمی گردد.
متن کامل در ادامه مطلب

پیش از این گفته شده بود به دلیل اینکه سازمان محیط زیست نتوانسته است این بودجه را برای تثبیت خاک در عراق و مبارزه با گرد و غبار هزینه کند و این بودجه به خزانه باز می گردد.

محمدی زاده درباره ماندن این بودجه در سازمان محیط زیست چنین گفت: در سال 91 با وجود تاکید دولت و تلاشهای کمیسیون کشاورزی ردیف بودجه مشخصی به ریزگردها اختصاص داده نشد. اما قولهای مساعدی برای اختصاص بودجه از محل مازاد درآمد نفتی مانند سال گذشته به ریزگردها داده شده است.

محمدی زاده اظهار داشت: در سال جاری 11 طرح در قالب یک برنامه تحت عنوان حفاظت از طبیعت و تنوع زیستی مصوب شده است که اعتباری که برای آن در سال 91 در نظر گرفته شده معادل 67 میلیارد و 621 میلیارد تومان بوده و برای سال 92 ، 125 میلیارد و 750 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. همچنین طرح مدیریت آلاینده ها و پسماندها با اعتباری معادل 16 میلیارد و 550 میلیون تومان برای سال 91 و 15 میلیارد تومان برای سال 92 در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان محیط زیست گفت: در مجموع در سال 91 سه برنامه و 17 طرح با اعتباری معادل 98 میلیارد و 971 میلیون تومان در نظر گرفته شده که اعتبار اختصاص داده شده برای سالهای بعد از اجرای این طرحها معادل 140 میلیارد و 750 میلیون تومان خواهد بود.


تعطیلی واحدهای آلاینده

وی با اشاره به زباله‌های خطرناک نیز گفت: زباله‌های خطرناک تا پایان سال 91 در شهرهای اصفهان، ساوه ، تبریز، قزوین امحاء خواهد شد. زباله‌های خطرناک، زباله صنعتی دارای پرتو و زباله‌های هسته‌ای هستند.

محمدی‌زاده افزود: در سال گذشته 2 هزار و 800 واحد الاینده را تعطیل کرده‌ایم که امسال این تعداد را به 1400 واحد آلاینده خواهیم رساند و امیدواریم تا پایان سال 92 هیچ واحد الاینده‌ای در کشور نخواهیم داشت.


محیط زیست و برنامه های توسعه ای 

وی افزود: در قانون برنامه پنجم توسعه ایراداتی که به سازمان محیط زیست در قانون چهارم توسعه وارد شده مبنی بر اینکه بخشی از تعهدات این سازمان اجرا نشده است برطرف می شود.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: بند الف ماده 189 با عنوان آموزش و ارتقاء فرهنگ زیست محیطی یکی از این ایرادات است که برای جبران آن در طول برنامه پنجم 15 میلیارد تومان و در سال 91 سه میلیارد و 750 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، در بند ب ماده 189 نیز ایجاد نظام جامع آمار و اطلاعات محیط زیست آوره شده است که برای آن اعتباری معادل 10 میلیارد تومان در طول برنامه و 2.5 میلیارد تومان در سال 91 در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: در بند الف ماده 191 نیز حفاظت و احیاء تالاب ها منتخب و در معرض خطر کشور مطرح شده که برای آن اعتباری معادل 64 میلیارد تومان در طول برنامه و 21 میلیارد تومان برای سال 91 در نظر گرفته شده است.

محمدی زاد اظهار داشت: در بند ب ماده 191 نیز حفاظت و احیاء گونه های جانوری با اولویت گونه های در معرض خطر و انقراض مطرح شده که برای آن اعتباری معادل 24 میلیارد تومان در طول برنامه و 4 میلیارد تومان در سال 91 در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در ماده 187 نیز طرحهای توجیهی و تفصیلی مناطق تحت حفاظت با اعتباری معادل 56 میلیارد تومان در طول برنامه و 12 میلیارد تومان در سال 91 در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: در بند ب ماده 193 نیز ایجاد سیستم کنترل و پایش آلودگی هوا با اعتباری معادل 20 میلیارد تومان در طول برنامه و 5 میلیارد تومان برای سال جاری در نظر گرفته شده است.

محمدی زاد اظهار داشت: به طور کلی برای تعهدات برنامه پنجم سازمان محیط زیست جمعا 189 میلیارد تومان در طول برنامه و 48 میلیارد و 250 میلیون تومان برای سال 90 در نظر گرفته شده است.


برچست ها : ،،،