۴۰ میلیارد تومان برای ایجاد دیتاسنتر در کشور هزینه شد

ایسنا نوشت:
تمامي مراكز داده در كشور به پشتيباني در حوزه اطلاعات نياز دارند كه مركز داده ملي با صرف 40 ميليارد تومان هزينه اين رسالت را برعهده خواهد گرفت.
محمود خسروي - مدير عامل شركت ارتباطات زيرساخت با تاكيد بر اين‌كه شبكه ملي اطلاعات مستقل از اينترنت است، اظهار كرد: اين شبكه به هيچ عنوان از اينترنت جدا نخواهد شد و بسته به خواست كاربران مي‌تواند ارتباطي در داخل كشور و يا از طريق اينترنت و درگاه‌هاي بين‌المللي برقرار كند.
متن کامل در ادامه مطلب

وی گفت:‌ این شبكه سرعت بالاتری را برای دسترسی به منابع ایجاد می‌كند و خود كاربر می‌تواند با سرعت بالای دو مگابیت بر ثانیه به شبكه وصل شود.

مدیر عامل شركت ارتباطات زیرساخت با تاكید بر ارتقای بسترهای امنیتی در این شبكه اذعان كرد: اطلاعات در داخل خود كشور است و نقل و انتقالات آن در داخل همین مسیر صورت می‌گیرد كه این می‌تواند امنیت و سرعت تا میزان قابل توجهی ارتقاء دهد.

او در راستای چرخه‌ای كه ایجاد مراكز داده ملی، طرح ISMS، انتقال میزبانی اركان‌ها به داخل كشور و استفاده از دامنه‌های ایرانی، تحقق امنیت را تا حد مطلوب در آینده‌ای نزدیك نوید می‌دهد، گفت:‌ شبكه ملی اطلاعات یك مفهوم است و تمامی این موارد از جمله پیش نیازهای اصلی به شمار می‌رود كه اركان‌های دولتی و خصوصی باید رعایت كنند تا این شبكه محقق شود.

خسروی درباره این‌كه چند درصد این المان‌ها محقق شده است، اظهار كرد: نمی‌توان گفت تمام این موارد اتفاق افتاد تا شبكه ملی اطلاعات به وجود آید بلكه تمامی این‌ها به موازات هم هستند وهر بخشی رفته رفته تكمیل می‌شود و مدت زمانی را هم نمی‌توان برای اتمام نهایی متضرر شد چرا كه مدام در حال تكمیل شدن است.

مدیر عامل شركت ارتباطات زیرساخت خاطرنشان كرد: زیرساخت‌های این شبكه، امكانات و برنامه‌ریزی‌های آن صورت گرفته است كه به مرور تمامی موارد در آن كامل خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال كه چند طرح مركز داده در دست وزارت ارتباطات و مجموعه‌های زیر نظر آن است و بالاخره مركز داده ملی و IDC توسط شركت ارتباطات زیرساخت یا سازمان فن‌آوری اطلاعات راه‌اندازی می‌شود گفت: دیتاسنتر ملی اصولا برای پشتیبانی از اطلاعات مراكز دولتی است و می‌تواند بك آپی باشد برای تمامی دیتاسنترهای موجود در كشور چرا كه هر دیتاسنتری نیاز دارد كه اطلاعاتش از نظر ایمنی جای دیگری نیز ذخیره شود كه ما درصدد راه‌اندازی این مركز هستیم.

او با تاكید بر اینكه در حوزه دیتاسنتر ملی تومان در حال هزینه كردن حدود 40 میلیارد هستیم، درباره وضعیت محتوا برای شبكه ملی اطلاعات نیز گفت: بسترها را فراهم می‌كنیم و متولیان محتوا می‌توانند از بخش خصوصی و یا در داخل خود ارگان‌ها باشند اما در حوزه زیرساخت حدود 70 میلیارد تومان را صرفا در بخش IP/MPLS هزینه كردیم و بستری است كه در تمامی بخش‌ها از قبیل شبكه ملی و اینترنت قابلیت استفاده دارد.


برچست ها : ،،،،،،