رازهای فوق العاده برای زیـبایی پوست + روش عملی

Skin Care عملی است که فقط متخصص پوست قادر است سئوالات موجود به آن را پاسخ دهد. هدف مراقبت پوستی کاهش اختلال در عملکرد پوست و تقویت، شادابی و سلامت آن است. این عمل مشتمل بر بیمارانی است که مشکل پوستی دارند یا پوست سالمی‌دارند به این خاطر که هوا آفتابی و ابری یا سرد است و ما باید اختلال عملکرد پوست را که در این شرایط آب و هوایی پیش می‌آید، تصحیح کنیم.
متن کامل در ادامه مطلب

صابون‌ها و پاک کننده‌ها

از این ترکیبات برای پاک کردن سریع آرایش، چربی و کثیفی از سطح پوست استفاده می‌شود. مدت‌ها صابون به عنوان پاک کننده اصلی بود، ولی امروزه پاک کننده‌هایی جایگزین صابون شده‌اند چرا که رطوبت پوست را بهتر حفظ می‌کنند.

پاک کردن پوست اساس حفظ سلامت پوست است. این ترکیبات در مورد پوست خشک باید ملایم بوده و صابون همراه با مرطوب کننده باشد.


بهتر است علاوه بر شستن صورت از مالش آرام پوست هم استفاده شود و Scrub هم انجام شود.

پس از خشک کردن پوست، مالش و اصطکاک شدید آن را تحریک می‌کند و نباید این‌کار انجام شود و خشک کردن توسط یک حوله نرم انجام می‌شود.

جهت شستشوی صورت باید از آب ولرم استفاده شود و از مصرف آب خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری گردد.

در بعضی از موارد صابون‌های مخصوص پوست دچار جوش استفاده می‌شود که حاوی ترکیب آنتی‌باکتریال و یا بنزوئیل پروکسید است.

بعضی پاک کننده‌ها به شکل کرم یا امولسیون هستند که مزیت بیشتری نسبت به صابون و آب ندارند، ولی نباید به عنوان مرطوب کننده استفاده شود. این ترکیبات برای پاک کردن آرایش چرب که مقاوم به آب است، توصیه می‌شود.

این ترکیب برای افراد با پوست ظریف توصیه می‌شود؛ اگر چه این مواد باید با آب شسته شوند.

 

کرم‌های دور چشم

این کرم‌ها در واقع شبیه مرطوب‌کننده‌ها، اما بسیار گران‌تر هستند؛ به دلیل اینکه ماده فعال مرطوب کننده‌های دور چشم می‌تواند تحریک کننده باشد. این ترکیبات باید برای پوست نازک اطراف چشم قابل تحمل باشد و میزان رطوبت مورد نیاز نیز در استفاده از این ترکیبات ملاک است.

 

پوست های خشک

در پوست‌های چرب یا متمایل به چرب، نیاز به مرطوب کننده نیست، بجز مواقعی که پوست خشک‌تر می‌شود؛ مثلاً در معرض هوای سرد و خصوصاً در پوست‌‌‌های مستعد آکنه نباید از مرطوب کننده معمولی استفاده شود.

در پوست‌های طبیعی یا نزدیک به طبیعی باید از مرطوب کننده‌هایی که حداقل چربی را دارند، استفاده کرد.

در پوست‌های ترکیبی در نواحیT-zone نباید از مرطوب کننده استفاده شود و باید از ترکیبات فاقد چربی استفاده کرد. تیپ پوستی همچنین در نیاز به تکرار استفاده از مرطوب کننده موثر است. در پوست‌های خشک تر، دفعات تکرار باید بیشتر شود. مرطوب کننده‌ها بایستی به صورت کامل روی پوست مالیده شود و سپس با آب شسته شود.

 

مرطوب کننده‌های بدن و صورت

این ترکیبات برای حفظ سد پوستی لازم است و اثرات ضد پیری نیز دارند. بعضی از بیماران دچار آکنه عنوان می‌کنند که چون پوست‌شان دارای ضایعه است، مجبورند آن را خیلی خشک نگه دارند؛ در حالی‌که در این افراد استفاده از محلول یا کرم oil free مناسب است و این ترکیبات باید دارای خاصیت غیر کومدوژن باشند. در صورتی‌که بدن خشک نباشد، استفاده از مرطوب کننده لازم نیست؛ ولی در بعضی افراد مرطوب کردن بدن نیز لازم است.


مهم‌ترین فاکتور در انتخاب نوع مرطوب کننده تعیین نوع پوست است.

 

پوست خشک: فاقد درخشندگی است. منافذ به سختی قابل تشخیص است و این افراد معمولاً پوست‌های روشن‌تری دارند. در افراد با پوست بسیار خشک گاهی پوسته پوسته شدن و ترک پوستی قابل مشاهده است.


پوست چرب: این پوست براق به نظر می‌رسد و به خصوص در ناحیه پیشانی، بینی و چانه، در لمس چرب است. منافذ پوستی درشت دیده می‌شود. این افراد مستعد آکنه در بلوغ هستند.


پوست طبیعی: حالتی بین خشک و چرب است و هنگام لمس نه براق و نه چرب می‌باشد. به نظر مرطوب می‌رسد. منافذ پوستی درشت نیستند.


پوست ترکیبی: T-Zore این پوست‌ها که در نواحی پیشانی، پل بینی و مرکز چانه که فعالیت غدد سبابه شدیدتر است، چرب می‌باشد.

 

شاداب کننده‌ها

هدف استفاده از این ترکیبات برطرف کردن چربی و یا باقیمانده صابون است؛ ولی علاوه بر آن اثر نرم کننده نیز دارند. در مواردی‌که شوینده‌های قلیایی استفاده می‌شود، شاید مصرف این ترکیبات ضروری به نظر برسد. در صورتی‌که رتینوئید مصرف می‌کنید، چون این ترکیبات پوست را قرمز، ملتهب و دچار خارش می‌کنند، در صورت استفاده از ترکیبات فاقد الکل مفید است.


این ترکیبات پوست را خنک و شاداب نشان می‌‌دهند و به‌صورت موقت منافذ پوستی را می‌بندند و چربی لایه خارجی پوست را می‌برند. Astringents غالباً شامل آلومینیوم یا نمک‌های روی هستند که منافذ پوستی را می‌بندند؛ ولی این اثر جنبه علمی‌ندارد. از طرفی این ترکیبات منتول یا کامفور دارند که پوست را خنک و شاداب می‌کنند. امروزه که استفاده از صابون‌های مدرن (Soapless Soap) رایج شده است، شست وشوی صورت با آب برای پاک کردن کامل صابون کافی است و مصرف این ترکیبات غیر ضروری است.فرآورده‌های افتر شیو (Aftershave) غالباً شامل این ترکیبات و حاوی آب و الکل هستند.

در صورتی‌که بیمار از ترکیبات آنتی اکسیدان موضعی استفاده می‌کند، بهتر است فرم ژل یا اسپری باشد.

 

نکات ضروری در مورد آفتاب

1- سعی کنید در ساعات اوج گرما بیرون از منزل نباشد (ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر)

2- در ساعات فعالیت خارج از منزل، از کلاه یا نقاب یا لباس مناسب استفاده کنید، چرا که امواج خورشید از سطح آب، شن و برف ساطع می‌شود. امواج خورشید از هر سطح قابل رفلکس بازتاب دارد.


3- روزهای ابری که به نظر خنک تر می‌رسد، نیز مانند سایر روزها است و حفاظت از آفتاب کاملاً ضروری است.

4- در روزهای برفی، احتمال سوختگی بسیار زیاد است؛ بنابراین حفاظت از صورت و گوش‌ها ضروری است.

5- SPF لباس‌های بسته به نوع لباس متفاوت پوشش حدود 4 یا بیشتر است. افرادی که لباس‌های نازک یا تی‌شرت سفید می‌پوشند، حدود 20 درصد از امواج خورشید را جذب می‌کنند و بقیه را عبور می‌دهند. پوشیدن لباس خیس، حفاظت آن را در برابر نور آفتاب 40-30 درصد کاهش می‌دهد.

6- استفاده از ضد آفتاب‌ها با SPF حداقل 15 ضروری است.

 

نکات مفید در مورد ضد آفتاب‌ها

بینی، بیشترین تماس را با نور خورشید دارد و در خطر بالاتری از آسیب ناشی از نور آفتاب است. بعلاوه، بیشتر تومورهای سرطانی پوست، روی بینی دیده می‌شود؛ بنابراین استفاده مکرر از ضد آفتاب روی بینی لازم است.

استفاده از ضد آفتاب باید به صورت دائمی ‌باشد.

استفاده از عینک آفتابی علاوه بر محافظت از چشم، از پوست نیز محافظت می‌کند و باید به گونه‌ای باشد که 100 درصد امواج ماورای بنفش را جذب نماید؛ چرا که تماس با نور خورشید چین‌های پوستی اطراف چشم را مشخص تر می‌کند. بهتر است عینک آفتابی فرم چشم را داشته و یا لبه‌های وسیع‌تری داشته باشد تا از امواج نوری جلوگیری کند.


استفاده از کلاه نیز می‌تواند SPF حدود 3 داشته باشد؛ البته در صورتی که لبه‌های پهنی داشته باشد. البته به تنهایی کفایت نمی‌کند و ضد آفتاب با SPF مناسب نیز لازم است.

 

حفاظت از لب‌ها: ضد آفتاب بایستی روی لب‌ها هم مالیده شود. معمولاً تومورهای لب در مردان شایع‌تر است؛ خانم‌ها غالباً از lipStick استفاده می‌کنند که مثل ضدآفتاب‌های فیزیکی به عنوان فیلتری اشعه خورشید را بلوک و از نفوذ اشعه خورشید و بروز تومور پوستی جلوگیری می‌کنند.

سایه بان یا نورگیر شیشه ماشین نیز از موارد ضروری است؛ چرا که بیشتر امواج مضر خورشید از شیشه عبور می‌کند و می‌تواند اثرات تخریبی تجمعی داشته باشد.

 

مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست به موارد زیر توجه کنید:

1- مراقبت از آفتاب

2- مراقبت از خشکی پوست

3- عدم مصرف سیگار

4- عدم اسکراب پوستی در پوست دارای ضایعه

5- استفاده از محصول‌های غیر کومدوژن در بیماران مبتلا به آکنه

1- صابون‌ها و پاک کننده‌ها

2- تونرها، قابض‌ها (Astringents)، شفاف کننده‌ها (Clarifiers)

3- مرطوب کننده‌ها

4- کرم‌های دور چشم

5- ضد آفتاب‌ها

6- لایه بردارها

7- ماسک‌ها

 

ماسک‌ها (Masks)

ماسک‌ها یک سیستم انتقالی هستند و بیماران معمولاً این فرآورده‌ها را برای سفت کردن پاک کردن عمقی منافذ پوستی و مرطوب کردن پوست استفاده می‌کنند. بیشتر افراد نسبت به این فرآورده‌ها رغبت نشان می‌دهند؛ چرا که در مدت کوتاهی انواع متفاوتی از محصولات را روی صورت می‌گذارند و حس ماسک گذاشتن را دوست دارند؛ ولی منافع این فرآورده‌ها فقط تا زمانی است که روی پوست قرار دارند. بهتر است این محصولات هفته‌ای یک‌بار روی پوست بکار روند.

 

بعضی از آنها با اثرات درمانی به عنوان ماسک مشابه به کار میروند. Skin care به سن، جنس، تیپ پوستی بیمار، حساس بودن، چرب بودن و روش زندگی (کار در خارج از منزل یا خانه داری) و میزان کار در روز یا شب بستگی دارد. عامل دیگر نژاد است. به عنوان مثال استفاده از ترکیبات ضد آفتاب حاوی روی میکرونیزه یا تیتانیوم در افراد با پوست سبزه یا سیاه ظاهر ماسکه ای ایجاد می‌کند.

 

انواع ضد آفتاب‌ها

ضد آفتاب فیزیکی: حاوی موادی مشابه تالک، مثل تیتانیوم است.

ضد آفتاب شیمایی: امواج خورشید را جذب می‌کند. میزان جذب به مواد اختصاصی موجود در محصول و غلظت آنها بستگی دارد. مواد اصلی موجود در این ضد آفتاب‌ها شامل اکسی بنزون، بنزوفنون و پارا آمینوبنزوئیک اسید (PABA) است. بیشتر ضد آفتاب‌های شیمیایی 95 درصد اشعه UVB را جذب می‌کنند؛ ولی اغلب آنها UVA را جذب نمی‌کنند. ضد آفتاب‌های شیمیایی از گروه بنزوفنون که مثل ضد آفتاب‌های فیزیکی امواج ماورای بنفش را تقریباً به طور کامل بلوک می‌کنند، SPF معادل 15 دارند. به طور کلی ضد آفتاب ایده‌آل هر دو فاکتور شیمیایی و فیزیکی را به طور ترکیبی دارا است.

SPF: بر اساس FDA درجه حفاظت از امواج نورماورای بنفش را نشان می‌دهد.


میزان اثربخشی که در SPF تعریف می‌شود، با بروز قرمزی در پوست در معرض آفتاب مشخص می‌گردد. که به اریتم معروف است. بروز حداقل دوز ایجاد کننده اریتم یعنی حداقل میزان تابشی که باعث بروز قرمزی پوست می‌شود و این میزان تابش از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال اگر فرد بدون هیچ ضد آفتابی 10 دقیقه طول بکشد تا دچار اریتم شود، همان تابش با ضد آفتاب دارای SPF 15، 150 دقیقه طول می‌کشد (15 ×10).


محصولات مقاوم به آب: تا 40 دقیقه پس از تماس با آب تازه از پوست محافظت می‌‌کند.

محصولات ضد آب: محافظت از پوست را تا 80 دقیقه پس از تماس با آب تازه انجام می‌دهند.

محصولی که بیش از 25% اثربخشی خود را پس از 40‌دقیقه شناکردن از دست ندهد به عنوان Water resistant است.

محصولی که بیش از 25 درصد اثر بخشی خود را پس از 40 دقیقه شنا کردن از دست بدهد، مقاوم به آب نیستند و باید به طور مکرر از آنها حین شنا کردن استفاده کرد.


حساسیت پوستی: این مشکل بیشتر در برابر با ضد آفتاب‌های شیمیایی دیده می‌شود. در گذشته PABA که در بیشتر ضد آفتاب‌ها وجود داشت، ایجاد حساسیت می‌کرد؛ ولی در سال‌های اخیر اکسی بنزون و گروه بنزوفنون تحریک پوستی کمتری ایجاد می‌کنند و جایگزین PABA شده‌اند.


ضد آفتاب‌های فیزیکی باعث واکنش پوستی نمی‌شوند. در بیشتر موارد علت حساسیت پوستی به ضد آفتاب سایر مشتقات آنها مثل عطر یا نگهدارنده‌هاست و نه خود ضد آفتاب.

بهترین SPF ضد آفتاب باید 15 و بالاتر باشد. برای افراد با تیپ پوستی 1 یا 2 و افراد با ریسک بالا، مثل کسانی که در خطر تومور پوستی هستند، SPF 30 یا بیشتر لازم است.

SPF توصیه شده نه تنها به تیپ پوستی فرد، بلکه به میزان زمان تابش نور آفتاب نیز بستگی دارد.

"صدف نیوز"


برچست ها : ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،