بازی های آخرالزمانی
RAGE
سوژه آخرالزمان در بازی ها با نزدیک شدن به سال 2012 هر روز بیشتر از قبل مطرح می شود. نگاهی داریم بر 6 بازی که خیلی خوب توانسته اند جو سنگینی را با استفاده از این موضوع درست کنند.
در بازی RAGE یک شهاب سنگ بزرگ به زمین می خورد و تقریباً همه را می کشد. شما یکی از افراد خوش شانسی هستید که نجات پیدا کرده اید و زنده ماندید. شما بازی را از داخل یک فضای غار مانند شروع می کنید و پس از آن آزادانه می توانید در محیط این بازی بچرخید. گرافیک یکی از نکات قوت این بازی بود و هم از نظر هنری و هم از نظر فنی بسیار زیبا بود. بازی داستان خاصی ندارد، ولی شما به خوبی با فضای مرده آن آشنا می شوید و با دیوانه های زیادی که زنده مانده اند، روبرو می شوید.
متن کامل در ادامه مطلب

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

البته در این بازی تمام دنیا به پایان نرسیده، ولی فضاسازی آن دقیقاً این حس را به شما می دهد. این بازی در منطقه ای به نام Zone اتفاق می افتد که توسط مواد رادیو اکتیو نابود شده است. مردم این منطقه به دنبال وسایل با ارزش و هر چیز به درد بخور در محیط هستند که بتوانند یا با استفاده از آن زنده بمانند و یا با فروختن آن پولی بدست آورند. کسانی که به دنبال شکار و پول درآوردن در این وضعیت هستند، S.T.A.L.K.E.R. نامیده می شوند. محیط بازی حس خوفناکی دارد و ساختمان ها خالی و محیط های مرده، وحشتناک هستند. همچنین باید در این بازی مواظب رادیو اکتیوهای موجود در طبیعت هم باشید. در بعضی مواقع بادهای رادیو اکتیویته به سمت شما می آیند که خیلی کشنده هستند و اگر سنگر نگیرید، بدون شک کشته خواهید شد. مواد رادیو اکتیو، موجودات عجیبی را هم به وجود آورده که خیلی خطرناک هستند و تعداد آن ها بسیار زیاد است. در این بازی زنده ماندن یکی از مهم ترین هدف های شما است.


Project Zomboid

 این یک بازی تیراندازی ایزومتریک است که خیلی روی بخش زنده ماندن تمرکز دارد. حتی بازی با این جمله شروع می شود: "تو به این شکل مردی." پس شما از اول می دانید که در آخر خواهید مرد! در ابتدای بازی شما در یک محیط ناشناس بیدار می شوید و حالا باید در محیطی مرده زنده بمانید. بازی فضای Open-World دارد و زامبی های زیادی در آن وجود دارند. این بازی بسیار سرگرم کننده و جالب بود و ارزش بازی کردن را داشت.


I Am Alive

 بازی ای که بیشتر در مورد فرار از وضعیت موجود است تا برتری بر آن. هدف کلی، زنده ماندن و پیدا کردن خانواده تان در یک فضای کاملاً آخرالزمانی است. بیشتر مردم کشته شده اند و سطح پایینی شهر به خاطر خاکستر غیر قابل زندگی است و نمی توانید زیاد در آن زنده بمانید. حالا آسمان خراش های بزرگ و فضاهای بلند بهترین دوست شما هستند. دنیای I Am Alive خیلی وحشی است و شما نمی توانید به هیچ کسی در این بازی اعتماد کنید. ممکن است معصوم ترین و بدبخت ترین آدمی که می بینید بزرگترین دشمن شما باشد. تمرکز اصلی بازی روی زنده ماندن است و مبارزه و تیراندازی زیادی در آن وجود ندارد و عقل حکم می کند که از دردسر دوری کنید. ممکن است طمع به مهمات بیشتر به مرگ شما منجر شود. محیط آخرالزمانی I Am Alive هم از نظر ظاهری خوب به تصویر کشیده شده و هم از این نظر که تأثیر مستقیمی بر روند گیم پلی شما دارد.

METRO 2033

 به نظر من اروپای شرقی و روسیه تاریک ترین ذهن ها را در خلق محیط های گرفته دارند. از S.T.A.L.K.E.R. گرفته تا همین بازی METRO. چند سال پیش بازی زیبایی به نام METRO 2033 عرضه شد که نشان می داد روسیه به خاطر مواد هسته ای، خالی از سکنه شده و مردم در زیر مسکو و داخل تونل های مترو زندگی می کنند. همین محیط مترو به خودی خود خوفناک هست، چه برسد که هیولاهای زیادی هم در آن قرار بدهید و همه جا را از نشانه های مرگ پر کنید. تلاش سخت مردم برای زنده ماندن و دوباره زندگی کردن در این مناطق به خوبی دیده می شود و وقتی وارد سطح بالای شهر می شوید، سردی و مرگ کامل را حس می کنید. منتظر METRO: Last Light می مانیم تا دوباره با چنین فضاهایی روبرو شویم.


Fallout 3 + Fallout: New Vegas

 آخرالزمان هیچ گاه مهیب تر، خوفناک تر و عظیم تر از دنیایی که Bethesda با Fallout نشان داد، نبوده است. وجب به وجب این بازی با دقت و هدفمند ساخته شده و فضای مرگبار آن گاه با طنزی تلخ همراه می شود که خیلی جالب است. طراحی هنری بازی بیانگر دهه 50 است و خیلی خوب با دنیای مدرن امروز و آینده گره خورده است. وقتی برای اولین بار از Vault خارج می شوید، محیط بزرگ بازی شما را محو خود می کند و عبارت "نفس گیر" واقعاً به درد این لحظه می خورد. آیتم های فراوان، مأموریت های فرعی و کارهای مختلفی در این بازی وجود دارند. واشینگتونی که Fallout 3 نشان می دهد، ویران و مهیب است. تماشای فرو ریختن چنین عظمتی از بالای بنای یادبودی بلند، واقعاً تأمل برانگیز است. Fallout: New Vegas هم مانند نسخه سوم به خوبی آخرالزمان را نشان می دهد. اینبار ما در شهر وگاس هستیم، جایی که هنوز هم مردم قمار می کنند و با وجود نابودی که در آن مشاهده می شود، امید بازگشت به وضع قبلی در رفتار مردم دیده می شود.

نویسنده: حمیدرضا نیکوفر

انتشار:فورفان


برچست ها : ،،،،،،،