آلودگی هوای اصفهان 4 برابر شد خرداد 91

سه‌شنبه گذشته اصفهان را هم دربر گرفت و اوضاع تا حدي بحراني شد كه مسوولان اعلام كردند هواي اين استان چهاربرابر آلوده‌تر شده است.
 شرق:  پديده ورود «ريزگردها» به كشورمان كه از هفته گذشته دامن‌گير بيش از 25 استان كشور شد، سه‌شنبه گذشته اصفهان را هم دربر گرفت و اوضاع تا حدي بحراني شد كه مسوولان اعلام كردند هواي اين استان چهاربرابر آلوده‌تر شده است.

 ميزان گرد و غبار در شهرهاي استان اصفهان آنقدر زياد بود كه ميزان ديد طبيعي كه در حالت عادي تا هفت كيلومتري را امكان‌پذير مي‌كند در روزهاي گذشته به كمتر از نصف يعني سه كيلومتر در شهر اصفهان رسيد. البته اصفهاني‌ها بي‌اطلاع از هجوم گردوغبار سرفه مي‌كردند و از سوزش گلو و سردرد شكايت داشتند ولي بر صورت هيچ كدام ماسك ديده نمي‌شد.

 علت هم ضعف در اطلاع‌رساني بود كه وقتي متوجه شدند تيره شدن هوا به دليل گردوغبار است نه هواي ابري، تازه به فكر فرو مي‌رفتند. از سوي ديگر، آن سوي شهر در استانداري اصفهان مسوولان كميته آلودگي هوا گرد هم آمده بودند تا براي اين وضعيت و كمتر كردن شدت آلودگي هوا چاره‌انديشي كنند. 
متن کامل در ادامه مطلب

به گفته «حاج‌بابايي» كارشناس اداره كل هواشناسي استان اصفهان اين پديده بيش از پنج سال است كه با آغاز فصل خرداد و همچنين تابستان رخ مي‌دهد و منشاء آن خشك شدت تالاب‌هاي كشور عراق است كه با وزش كوچك‌ترين باد گردوغبار را به هواي كشورمان سوق مي‌دهد. به گفته وي نكته نگران‌كننده اين است كه 10 كانون فرسايش در استان اصفهان كه مستعد پراكنده كردن گرد و غبار است با وزش اين بادها از سوي عراق فعال‌تر مي‌شوند و گردوغبار داخلي و خارجي با هم مردم اصفهان را محاصره مي‌كند. 


حاج‌بابايي خبر مي‌دهد اوج اين گرد و غبار در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه بود و جمعه از شدت اين گردوغبار كاسته شد ولي شهرهاي شرقي استان اصفهان مثل كاشان، نطنز و ميمه آنقدر دچار مشكل شدند كه ديدشان به 700 متر هم كاهش پيدا كرد. در اين ميان با توجه به وجود آمار بالاي بيماران قلبي در اصفهان نگراني مردم درباره سلامتي‌شان طبيعي است.


 «دكتر رحيمي» معاون دانشگاه علوم پزشكي اصفهان هم تاييد مي‌كند ميزان مراجعات بيماران قلبي و تنفسي به اورژانس بيشتر شد و معلوم نيست اين ريزگردها كه بسيار كوچك هستند بعد از گذشتن از جداره ريه و رفتن به داخل خون مردم بعدها چگونه خود را نشان مي‌دهند؟ 


اصفهاني‌ها كه امسال را با يك ماه سالم آغاز كردند و در فروردين ماه هيچ هواي ناسالمي را در شهر تجربه نكردند، خردادماه اين ركورد را برعكس شكستند و آلوده‌ترين هواي سال 91 را در روز سوم خرداد شاهد بودند. به گفته «صادقيان» مسوول آزمايشگاه هواي اداره كل حفاظت محيط‌زيست استان اصفهان بدترين آلودگي هوا ناشي از ريزگردها سال 88 در اصفهان اتفاق افتاد كه 25برابر هواي اصفهان آلوده‌تر شد.


 وي مي‌افزايد: در سه خرداد نيز حجم آلودگي هواي اصفهان تا چهاربرابر حالت عادي گزارش شد كه امسال بي‌نظير بوده است. وي اين استان را بيشتر ركورددار آلودگي ناشي از اينوزژن مي‌داند كه بيشتر در هواي سرد به علت وارونگي دما اتفاق مي‌افتد ولي ابراز نگراني مي‌كند كه با وجود خشك شدن تالاب گاو خوني و وجود بيابان‌هاي وسيع در اين استان در صورت عدم توجه، شاهد مشكلات جدي در آينده باشيم. سال گذشته در اين استان صد‌ميليون تومان براي بيابان‌زدايي شرق هزينه شده ولي هنوز به اعتبارات بيشتري نياز است. 


آلودگي هواي كرمانشاه به 10 برابر استاندارد رسيد


مديركل حفاظت محيط‌زيست استان كرمانشاه گفت: در پي تشديد گرد و غبار و ورود ريزگردها به جو استان، آلودگي هوا در شهر كرمانشاه به بيش از 10 برابر حد استاندارد رسيده است. مجيد ابدي به تشريح ميزان غلظت گرد و غبار شهر كرمانشاه پرداخت و گفت: تا قبل از ساعت هشت (پنجشنبه) وضعيت در حد اضطرار بود اما از اين ساعت به بعد با تشديد گرد و غبار وضعيت از حالت اضطرار نيز خارج شد.


 وي افزود: براساس اندازه‌گيري‌هاي به‌عمل‌آمده توسط ايستگاه‌هاي مستقر در شهر كرمانشاه، مشخص شد از ساعت هشت تا 12 پنجشنبه و با احتساب ميانگين يك‌ساعت، ميزان غلظت گرد و غبار به يك‌هزار و 442ميلي‌گرم بر مترمكعب رسيد و اين به معناي آن است كه در اين بازه زماني آلودگي هوا 9 برابر بيش از حد استاندارد خود بوده است. 


گردوغبار شديد زندگي مردم «ايلام» را مختل كرد


گردوغباری كه حدود دو‌هفته‌اي به طور كامل استان ايلام را در برگرفته طي روزهاي گذشته با شدت زيادي در اين استان همراه بوده و باعث مختل‌شدن زندگي مردم شده است.


 گرد و غبار شديدي هم‌اكنون تمام مناطق استان ايلام را در برگرفته و استان را زير خود پنهان كرده است. اكثر كار و كاسبي مردم استان به دليل شدت گرد و غبار تعطيل شده و اين معضل چهره زشتي به استان بخشيده كه هم مردم و طبيعت استان را تحت تاثير خود قرار داده است.


برچست ها : ،،