رسوایی جنسی در کلمبیا و 64 پرونده سوء استفاده جنسی در 5 سال

بی بی سی: «سرویس مخفی آمریکا در پنج سال گذشته، ۶۴ مورد شکایت از سوء رفتار جنسی کارمندانش دریافت کرده است. روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته بود در سرویس مخفی آمریکا رفتارهای این چنینی به طور غیر رسمی قابل قبول است.»

متن کامل در ادامه مطلب

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سایت بی بی سی(BBC)، روز پنجشنبه 4 خرداد(May 24) نوشت: «سرویس مخفی آمریکا در پنج سال گذشته، 64 مورد شکایت از سوء رفتار جنسی کارمندانش دریافت کرده است. این موضوع، روز چهارشنبه (23 مه - سوم خرداد) در نخستین جلسه تحقیق درباره رسوایی جنسی اخیر کارمندان این سرویس در کلمبیا مطرح شد.»

این سایت ادامه داد: «جوزف لیبرمن، سناتور مستقل، که در جلسه سنا حضور داشت این موضوع را نگران کننده خواند. منشاء تحقیقات در مورد تعداد زیادی از شکایت ها، ارسال ایمیل های مستهجن بوده اما یکی از آنها به دلیل آمیزش جنسی بدون رضایت فرد بوده است. مارک سالیون، رئیس سرویس مخفی از طرف کل این سرویس عذرخواهی کرد. تاکنون هشت نفر از کارمندان سرویس مخفی که دو نفر از آنها افراد عالی رتبه بودند، شغل خود را از دست داده اند. همچنین پای چهار مامور دیگر و 12 کارمند ارتش نیز در این شکایت ها به میان کشیده شده است.»

بنابر گزارش بی بی سی، کارمندان سرویس مخفی ماه گذشته، برای حفاظت از باراک اوباما به شهر کارتاخنای کلمبیا سفر کرده بودند. اوباما برای شرکت در اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا به کلمبیا رفته بود. اما رسوایی از آنجا آغاز شد که این کارمندان 20 روسپی را به هتل محل اقامت خود آوردند. یکی از روسپی ها از یکی از ماموران 800 دلار دستمزد طلب کرده بود اما مامور آمریکایی تنها 30 دلار به او داده بود. اما به عقیده سناتور لیبرمن، رییس کمیته امنیت ملی و همچنین سناتور سوزان کولینز، رسوایی ها محدود به کلمبیا نبوده است.

سناتور لیبرمن در آغاز سخنان خود گفت اگر مامور سرویس مخفی در کلمبیا با روسپی بر سر مبلغ دستمزد درگیر نشده بود "دنیا از این حکایت شرم آور مطلع نمی شد."

از میان 64 شکایتی که از کارمندان سرویس اطلاعاتی در 5 سال گذشته ارائه شده، سه مورد به دلیل داشتن رابطه نامناسب با افراد غیر آمریکایی بوده اما یکی از آنها به دلیل آمیزش جنسی بدون رضایت قبلی بوده است. در مورد آخر، شکایت پیگیری نشده است.

بنابر شهادتی که رئیس سرویس مخفی به کمیته در سنا ارائه داد، شکایت رابطه جنسی توسط مراجع قضایی پیگیری شده بوده، اما تحقیقات ادامه پیدا نکرده است. در مورد رابطه های غیر اخلاقی، آقای سالیون گفت اقدامات اداری لازم انجام گرفته است. خانم کالینز، که یک جمهوری خواه است، درباره وجود یک "فرهنگ" میان کارمندان هشدار داد. آقای سالیون گفت در مورد کلمبیا هیچ اطلاعات حیاتی درز نشده و رفتار این کارمندان رفتار مورد قبول این سرویس نیست.

او گفت متاسفانه رسوایی کارتاخنا و اینکه این کارمندان از اسامی واقعی خود برای بردن روسپی ها به داخل هتل استفاده کردند، نشان می دهد این یک موضوع عادی میان کارمندان است. کالینز گفت: "برخلاف آنچه مطرح شده، این یک گروه استثنا نبوده که فقط برای یک شب خوش گذارنی این کار را انجام داده باشد." او در ادامه گفت حتی اگر این کارمندان اسناد حساس به همراه خود نداشتند، اما با این کار خود را تبدیل به یک هدف احتمالی کرده اند.

او گفت این احتمال وجود داشته که سرویس های اطلاعاتی دیگر آنها را مورد هدف قرار دهند، و حتی کارتل های مواد مخدر و فارک (گروه شورشی در کلمبیا) نیز آنها را مورد هدف قرار دهند. 

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته بود در سرویس مخفی آمریکا رفتارهای این چنینی به طور غیر رسمی قابل قبول است. در پاسخ به این گزارش، آقای سالیون گفت اینکه چنین رفتاری از سوی این سرویس قابل قبول است، مضحک است. سرویس مخفی آمریکا در پی رسوایی ها در کلمبیا، قوانین محکم تری را به اجرا گذاشته است.


برچست ها :