مردم کانادا با قابلمه هایشان به خیابان آمدند! خرداد91
یورونیوز: «ضربات با هماهنگی بر قابلمه‌ها نواخته می‌شود. صدای برخاسته از این کنسرت صدای اعتراض است، اعتراض به دولت کبک... حال و هوا به گونه‌ای یادآور جنبش‌ها و قیام‌های مردمی بهار عرب است. اما دشوار بتوان گفت فرجام این اعتراضات چه خواهد بود.»
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سایت یورونیوز(Euronews)، روز جمعه 5 خرداد(May 25) نوشت: «معترضان شب هنگام در مونترال قابلمه در دست به خیابان‌ها ریختند. ضربات با هماهنگی بر قابلمه‌ها نواخته می‌شود. صدای برخاسته از این کنسرت صدای اعتراض است، اعتراض به دولت کبک. نیروهای امنیتی برآن بودند تا تنش‌ها را که پنج شنبه شب به اوج خود رسیده بود فرونشانند.»
متن کامل در ادامه مطلب

این سایت ادامه داد: «دستگیری ده‌ها تن از معترضان و جریمه های سنگین، زد و خورد و درگیری‌های بین پلیس و تظاهرکنندگان طی نزدیک به یکصد روز عنوان خبری روزنامه‌های کبک را تشکیل داده بود. حال و هوا به گونه‌ای یادآور جنبش‌ها و قیام‌های مردمی بهار عرب است. اما دشوار بتوان گفت فرجام این اعتراضات چه خواهد بود.»

یورونیوز در مورد چگونگی آغاز اعتراضات در کانادا نوشت: «همه چیز از نوامبر سال 2011 آغاز شد. زمانی که دولت کبک تصمیم به افزایش 75 درصدی شهریه دانشگاه ها را گرفت. به این ترتیب، دانشجویان سالانه 3000 دلار به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت خواهند کرد. در حالیکه شهریه دانشگاه‌ها هم اکنون 1800 دلار است. در واکنش به این تصمیم، دانشجویان در ماه فوریه دست به اعتصاب زدند و از آن زمان جنبش اعتراضی ادامه دارد تا پارلمان و ژان شارست، نخست وزیر ایالت کبک را وادار به عقب نشینی کند.»

این سایت افزود: «در این بین، تصمیم گیری 18 مه آتش خشم معترضان را شعله ور‌تر ساخت. پارلمان کبک برای مهار خشم معترضان و بازگرداندن آرامش و نظم و امنیت، قانونی را تصویب کرد که برگزار کنندگان تجمعاتی با بیش از 50 نفر را ملزم می‌کند که هشت ساعت قبل برنامه، مکان، زمان و مسیر خود را اعلام کنند. در غیر این صورت با مجازات سنگینی روبرو خواهند شد. با این قانون جنبش اعتراضی شدت بیشتری پیدا کرد و آشکارا نخست وزیر و این قانون را مورد حمله قرار داد. اگر نیمی از مردم با افزایش شهریه‌های دانشگاه موافق باشد، بیشتر آن‌ها مخالف این قانون بحث برانگیزند و نسبت به آن انتقاد دارند.»

بنابر این گزارش، یکی از تظاهرکنندگان چنین گفت: «ما همیشه با آرامش پیش می‌رویم ولی حالا دیگر به آخر خط رسیدم و راه دیگری باقی نمانده است.»

نگرانی مردم کبک از همه گیر شدن نظام نئولیبرالی ایالات متحده آمریکا است. آنچه که در سخنان آن ماری دوسالت، گوینده معروف رادیو و تلویزیون کانادا به خوبی پیداست. او می‌گوید: «خواست و تمایل در دستیابی به جامعه‌ای مبتنی بر برابری بین ثروتمند و فقیر و برخورداری از خدمات سلامت و بهداشت عمومی ویژگی اصلی ما است.»

معترضان یا دولت؟ کدامیک عقب نشینی خواهند کرد؟ هنوز هیچ چیز مشخص نیست و باید منتظر ماند و دید.


برچست ها :