راه‌ حل كنترل قيمت ارز
راه‌حل كنترل قيمت ارز
البته تاكنون در اين زمينه راه‌حل‌هاي زيادي نيز ارائه شده، اما بايد توجه داشت كه هرگونه پيشنهاد راه‌حل براي كنترل نوسانات و كاهش قيمت ارز بايد با در نظر گرفتن همه جوانب و اشراف بر حساسيت‌هاي قيمت ارز در بازار ايران انجام شود. 

از اين‌رو بايد به تاثير قيمت ارز در بخش‌هاي مختلف اقتصاد اعم از مردم، صادرات و واردات، توليد و صنعت، توريسم و... توجه كرد و تصميمي خردمندانه گرفت كه به نفع همه باشد. 

اما در شرايط حاضر كه بازار ارز ملتهب است و امكان پياده‌سازي راه‌حل‌هاي بلندمدت و پايه‌اي در آن كمتر وجود دارد، بايد راه‌حل‌هايي را طراحي كرد كه در اولويت نخست از التهاب و جو رواني ناسالم موجود در بازار بكاهد تا بعدا و به مرور امكان اجراي راه‌حل‌هاي عمقي و ريشه‌اي پديد آيد بنابراين به نظر مي‌رسد در شرايط فعلي تقويت اتاق مبادلات ارزي كه اكنون وظيفه تامين ارز كالاهاي اساسي و مواد اوليه و ساير ملزومات مردم را بر عهده گرفته است، خردمندانه‌ترين و بهترين راه‌حل كوتاه‌مدت براي كنترل نوسانات ارز باشد چرا كه اين اتاق دست‌كم امنيت عرضه ارز براي واردات را براي تجار و بازرگانان تامين مي‌كند و آنان صرف‌نظر از قيمت، نگراني از بابت تامين ارز مورد نياز براي واردات كالاها را نخواهند داشت.

متن کامل در ادامه مطلب

به اين ترتيب بازار و بخش توليد و صنعت از ورود انواع كالاها از مواد اوليه گرفته تا كالاهاي واسطه‌اي و حتي مصرفي مطمئن خواهد بود. لذا تمام دست‌اندركاران بايد از هر راه ممكن تلاش كنند كميت و كيفيت و سرعت فعاليت اين اتاق ارتقا يابد.


در اين خصوص افزايش تعداد بانك‌هاي عرضه‌كننده ارز در اتاق مبادلات ارزي و بالا بردن سقف فروش ارز در آن مي‌تواند راه‌حل مناسبي ارزيابي شود.


به نظر مي‌رسد اعدادي كه تاكنون درباره رقم فروش ارز در اتاق مبادلات ارزي اعلام شده اعدادي نيست كه پاسخگوي مصرف ارزي كشور باشد، لذا افزايش عرضه ارز در اين اتاق مي‌تواند به ثبات بازار كمك كند و در اين موضوع مسئوليت بيشتر به عهده بانك مركزي است.


همچنين تهيه آمار منابع و مصارف ارزي تا پايان سال توسط بانك مركزي همواره با مشخص كردن ميزان نقدينگي و سقف تقاضاهاي ارائه شده در مقاطع مختلف مي‌تواند افق قيمت ارز را روشن كرده و توان مديريت بازار را به بانك مركزي بدهد.


از سوي ديگر خريد ارز از مردم نيز با همان نرخ مبادلاتي اتاق ارزي بايد در اولويت قرار گيرد. يعني بانك‌ها براي خريد ارز با آن نرخ بالا نيز مجاز باشند.


در كنار اين يكي ديگر از راه‌حل‌هايي كه مي‌تواند بازار ارز را معطوف به آرامش سازد، برقراري مجدد فروش ارز مسافري است، يعني تمام منابع ورودي ارز از كشورهاي مختلف بايد مورد بررسي قرار گيرد و همان‌طور كه فروش ارز خدماتي وجود دارد، خريد ارز خدماتي نيز انجام شود كه يكي از آن مبادي، ورود ارز مسافري است كه در فرودگاه‌ها انجام مي‌شود. 


در اين خصوص پيشنهاد مي‌شود ارز مسافران هنگام ورود با نرخ بالا خريداري شود و اين امر علاوه بر افزايش منابع ارزي بانك مركزي، منبعي كمك‌كننده براي فروش مجدد ارز به مسافران نيز خواهد بود.


بايد توجه داشت كه دفاتر نمايندگي‌هاي كشورهاي خارجي در ايران، سفارتخانه‌ها، شركت‌هاي هواپيمايي و ساير مراكزي كه ارزآوري دارند بايد ارز خود را به يك منبع برگردانند و در اين زمينه آماري از آن تهيه و مشخص شود.


با وجود تمام عوامل پيش‌گفته در روزهاي اخير چنانچه احساس شود يا اطلاعاتي به دست آيد كه مشخص شود دست‌هاي پنهان به‌دنبال اخلال و بازارسازي و قيمت‌سازي براي ارز هستند، مي‌توان با ابزار پليسي با آنها برخورد كرد و آرامش را به بازار بازگرداند، اما در صورتي كه برخوردها درازمدت و طولاني باشد، اثر لازم را نخواهد داشت و حتي مي‌تواند بازگشت آرامش و ثبات به بازار ارزي كشور را با دشواري هم مواجه سازد.


معاون سابق ارزي بانک مرکزي


برچست ها : ،،