مصباحی مقدم: دولت نهم به دنبال ایجاد اشتغال از راه افزایش تورم بود
رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی می گوید آرزویش این بوده است که مجلس هشتم «راهکاری های مهار تورم» را به صورت جدی دنبال کند؛ اما مجلس به این هدف نرسیده است.
 به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم که در برنامه دیروز، امروز، فردا تلویزیون حضور یافته بود، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آرزویی که در مجلس هشتم به آن نرسیدید چه بود، گفت: یکی از مهمترین آرزوهایم این بود که در قانون بانکداری بدون ربا بازنگری شود که متاسفانه این انجام نشد. البته بنده 5 سال است که این موضوع را دنبال می‌کنم.
متن کامل در ادامه مطلب

وی با اشاره به اینکه در این زمینه تا کنون 3 نسخه توسط دستگاه‌های مختلف اقتصادی تهیه شده است، ادامه داد: بانک مرکزی نیز برای نسخه‌ای که خود تهیه کرده همایشی برگزار کرد که بنده هم در آن همایش نظرات خود را بیان کردم.

مصباحی مقدم دیگر آرزویش را محقق کردن «راهکاری های مهار تورم» از سوی مجلس دانست و افزود: رویکرد مجلس این بود اما برخی از اقدامات اجرای این رویکرد را به هم ریخت و من امیدوارم که مجلس نهم مهار تورم را اصل قرار دهد.

وی با اشاره به خاطره ای از پرویز داووی معاون اول رئیس جمهور در دولت نهم، گفت: در دوره نهم معاون اول رئیس جمهور که دوست رفیق قدیمی بنده هم بود، دنبال آن بود که با ایجاد تورم اشتغال ایجاد کنند و این ایده را به صراحت در یک جلسه گفتند.

پرویز داودی که دکترای خود در رشته اقتصاد از دانشگاه ایالتی آیووا در آمریکا دریافت کرده، استاد اقتصاد در دانشگاه شهید بهشتی است و پیش از معاون اولی رئیس جمهور دردولت نهم معاون اقتصادی رئیس وقت قوه قضائیه و دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی بود .

داودی هم اکنون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری است.

 رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی تصریح کرد: تاکید می کنم که با تورم نمی توان اشتغال ایجاد کرد .می بایست مهار تورم صورت بگیرد، تا امکان سرمایه گذاری به وجود بیاید.

مصباحی مقدم پیش از این هم در گفت وگو با خبرآنلاین در خصوص اولویت های مجلس نهم مهار تورم و تحقق بانک داری اسلامی را از جمله موضوعاتی دانست که باید بدان توجه شود.

وی با تاکید بر اینکه این اشتباه محض است که برخی فکر می کنند در شرایط تورمی سرمایه گذاری افزایش پیدا می کند، خاطر نشان کرد: وقتی این سخن از سوی اقتصاد دانان گفته شده منظور شرایط تورم ملایم در حدود 2 تا 4 درصد بوده نه تورم 20 تا 25 درصدی.


برچست ها : ،،