جدیدترین آمار از جمعیت ایران تا اول خرداد 1391
سازمان ثبت احوال با راه اندازی پایانه ای توانسته آمار تولد و مرگ و میر را در این سازمان به روز کند و آمار دست اول و به روزی ارائه کند.
 مطابق آخرین آمار این سازمان میزان جمعیت تا آخرین روز اردیبهشت ماه امسال حدود 75 میلیون و 417 هزارو 226 نفر است.و البته طبق آمار این سازمان سال 90 ،جمعیت کشور 75 میلیون و 263 هزارو 972 نفر بوده است .
متن کامل در ادامه مطلب

علی اکبر محزون مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال با حضور در کافه خبر آخرین آمار تولد در کشور را می دهد و می گوید: مطابق آخرین آمارها ،استانهای مرزی و برخی از استانها مانند هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد دارای بیشترین میزان زاد و ولد هستند.

با اینحال وی نسبت به رشد منفی جمعیت در سال‌های آینده هشدار می دهد و می افزاید:ایران از سال 90 وارد مرحله سوم گذار سنی جمعیت یعنی دوره میانسالی می‌شود و این بدان معناست که در هرم سنی جمعیت کشور، تعداد افراد 30 تا 64 ساله بیشتر از سایر گروه‌های جمعیتی خواهد بود.

کنترل جمعیت و سیاست های جمعیتی سبب شده است که به گفته مسئولان ما با کاهش جمعیت در کشور روبه رو باشیم و برای همین هم چند وقتی است که دولت درصدد است سیاستهای جمعیتی را تغییر دهد و به گفته محزون در سال‌های 75 تا 89 ،کشور ما دوره گذار سنی جمعیت در دوره جوانی را سپری کرد اما از سال 1410 ،کشور به مرحله کهنسالی می رسد.

وی درباره آینده نرخ رشد جمعیت کشور در زمان احتمالی منفی شدن این رشد توضیح می دهد: زمانی که نرخ باروری کل کشور به زیر 2.1 برسد، این موضوع زنگ خطری برای ثبات جمعیت کشور محسوب می‌شود و این در حالی است که هم‌اکنون، میزان باروری کل در کشورمان به 1.8 رسیده است.

و با این روال ما ابتدا رشد صفر و بعد رشد منفی را تجربه می کنیم .

متن کامل این کافه خبر در چند روز آینده منتشر می شود. 


برچست ها : ،،،،،