تهديد به انتشار تصاوير شخصي حربه اخاذ اينترنتی خردد 91
گروه استان ها – سرهنگ يارندي از دستگيري فردي که در جريان يک دوستي اينترنتي و دريافت تصاوير شخصي افراد در قبال دريافت مبالغي وجه نقد از تعداد زيادي از شهروندان تهراني و کرجي اخاذي کرده بود، خبر داد . 
به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس ، سرهنگ مهدي يارندي معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان البرز با اعلام اين خبر گفت : ماموران پليس فتا پس از آنکه در جريان يک پرونده اخاذي اينترنتي قرار گرفتند ، بلافاصله رسيدگي به موضوع را در دستور کار خود قرار دادند .
متن کامل در ادامه مطلب

وي در تشريح جزئيات اين خبر اظهار داشت : روز گذشته يکي از شهروندان با در دست داشتن شکوائيه اي به اين پليس مراجعه و اظهار داشت که در تاريخ دهم اسفند ماه سال گذشته از طريق اينترنت با زني آشنا شدم که از همين طريق قرار عقد موقت نيز بين ما گذاشته شد . 



شاکي ادامه داد : با اين زن از طريق تلفن سه الي چهار روز تماس تلفني داشتم تا اينکه از من درخواست کرد تا تصاوير و فيلم هاي شخصي خود را در اختيار او قرار دهم و من نيز اين کار را انجام دادم و به محض اينکه تصاوير و فيلم ها به دستش رسيد گفت که من مرد هستم و اگر مبلغ يک ميليون ريال به حسابي که مي دهم واريز نکني تصاوير و فيلم هاي تو را در اينترنت منتشر مي کنم و من نيز جهت حفظ آبرويم ، مبلغ مورد نظر را به حساب متهم واريز نمودم. 



معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان البرز در ادامه افزود : با بررسي هاي به عمل آمده و انجام تحقيقات تکميلي مشخص شد که فرد اخاذ يک زن مي باشد و پس از دست يافتن به عکسهاي محرمانه شاکي ، خود را مرد معرفي کرده تا با اين ترفند بتواند نقشه خود را عملي کند . 



سرهنگ يارندي بيان داشت : با توجه به اظهارات شاکي ماموران بلافاصله با انجام کارهاي اطلاعاتي و فني –پليسي مشخصات متهم به نام «ش – ب» با نام مستعار سپيده را شناسايي و با توجه به اينکه محل سکونت نامبرده در شهر تهران بود با هماهنگي مقام قضايي و با همکاري و تعامل پليس فتا تهران بزرگ متهم طي يک عمليات پليسي منسجم دستگير و به دليل تعدد و کثرت شکات ، متهم جهت سير مراحل قانوني و رسيدگي به اعمال مجرمانه اش ، به مراجع قضايي معرفي شد . 



معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان البرز در هشدار به شهروندان گفت : 



1- به دوستي هاي اينترنتي اعتماد نکنند و يقين داشته باشند که شيادان ، اخاذان و کلاهبرداران حرفه اي با گستراندن دام هاي اينترنتي در کمين آنها نشسته اند تا از آنها سوء استفاده هاي مالي و اخلاقي ببرند . 



2- در صورت استفاده يا عضويت در شبکه هاي اجتماعي هرگز مشخصات محرمانه خود ، به ويژه عکسهاي شخصي و خانوادگي خود را در اختيار افراد غريبه و کساني که اعتماد به آنها ندارند قرار ندهند. 



3ـ با کساني که از طريق اينترنت و شبکه هاي اجتماعي ملاقات مي کنيد، تماس تلفني نگيريد و يا قرار ملاقات نگذاريد. 



4- شهروندان به اين نکته توجه داشته باشند که افرادي که با آنها از طريق اينترنت ارتباط برقرار مي کنند هرگز حقايق را آنگونه که هست بيان نمي کنند و همواره به دنبال اين هستند که از طريق دروغ نظر ديگران را به خود جلب کنند . 


برچست ها :